JAK PŘIROZENĚ DOSÁHNOUT A UDRŽET SI IDEÁLNÍ VÁHU?

Jako u mnoha věcí, které se zdají být složité, snad dokonce nedosažitelné, tak i co se týká ideální váhy, tajemství k jejímu dosažení a udržení je úplně obyčejné:

Začni doopravdy naslouchat sám sobě.


Tohle pravidlo je důležité v oblasti toho, čeho chceme v životě dosáhnout nebo když chceme přijít na to, co je vůbec smyslem našeho živoa. A stejně tak pro cestu k ideálnímu vyrovnanému stavu našeho těla.Jako teenager jsem měla pocit, že mám nějaké to kilo navíc. A tak jsem hodně cvičila, experimentovala se stravou, zkrátka vynakládala jsem poměrně velké úsilí na to, aby se moje váha pohnula o vytoužených několik kilo směrem dolů. A jen co jsem ve svém úsilí povolila, naskočila shozená váha zpátky na svá místa. Bylo to pořád dokola a bylo to docela náročné.


Po letech jsem vyzkoušela první lekci yogy a v tom období jsem si také uvědomila, že tohle mé "zakazování si", že nebudu jíst to a to, vůbec nikam nevede. Bydlela jsem v té době nově s přítelem a naše společné večeře, často v dobu, která v mé mysli znamenala jistý příbytek nejméně 100 kilo, jestli takhle budu pokračovat.

Ale stalo se přesně něco opačného. Tím, že jsem se přestala soustředit na to, co přesně jím, v kolik hodin to jím, kolik jsem už spotřebovala kalorií a že se budu muset o to víc hýbat, a začala jsem si vychutnávat náš společně strávený čas, něco uvnitř mě se uvolnilo a řeklo si:


"Hele, jestli prostě mám mít přirozeně pár kilo navíc, tak ať je mám. Ale už mě nebaví se pořád hlídat a nechat si ubíhat krásné okamžiky."


A výsledek?

Od té doby se moje váha začala přirozeně upravovat. Úplně sama. Přestala jsem své tělo komandovat a hlídat jako voják a ono se uvolnilo. Přestala jsem mít chutě na sladké. Přestala jsem mít obecně takové ty chutě vyluxovat půlku lednice a jíst víc, než je třeba.


Až po tom, co jsem se vzdala zbytečné kontroly mohlo tělo samo začít regulovat, co chce a co nechce, a protože jsem mu začala naslouchat, mohla jsem slyšet jeho jasné harmonické zprávy.

"Dej si kousek čokolády, užij si croissant, jdi se projít, protáhni se... zaskákej si... dej si talíř zeleniny... studuj, co ti dělá dobře... a hlavně se pořád raduj, vychutnávej, užívej."

Radilo tělo a já se tím začala řídit.

A to byla a dodnes je ta nejlepší dieta, jakou jsem vyzkoušela. Přestat se komandovat, hlídat, prostě se uvolnit a otevřít se tomu, aby nás tělo mohlo samo vést.


Začala jsem pravidelně cvičit jógu, hodně chodím, procházím se s požitkem, a tělo mě dál vede a pomáhá mi chápat další souvislosti.

V minulém roce jsem se víc začala zajímat o ajurvédu, jejíž jednou z hlavních složek je právě strava. Vysvětluje, jak a co funguje a proč. S láskou doporučuju každému, kdo má v těle jakékoliv nejasnosti, nevyrovnanosti, nemůže přijít na způsob, jak třeba shodit nějaká ta kila, aby po nějaké knížce o ajurvédě sáhl. Zaručeně objeví odpovědi i návody.


Tenhle přístup funguje pomaleji, ale trvale. Není to dieta, je to životní styl. Je to pochopení sami sebe, přijmutí se, o radosti, o užívání.

Stejně jako to cítí moje srdce, i ajurvéda potvrzuje, že také všechny nerovnosti v našem těle jsou za prvé způsobené tím, že něco přecházíme, potlačujeme.

A tak se, v případě jídla, snažíme tyhle pocity a smutky zajíst, zaplácnout. Proto třeba nejdou kila dolů. Všechno je propojené a tak, pokud chceme dosáhnout přirozeně ideální váhy, musíme se zamyslet nad vším, co je v našem životě a co tam nechceme. Pak se začne upravovat i váha.

Spolu s upravením jídelníčku podle signálů těla je tahle cesta k ideální váze i celkové harmnonii absolutně jistá.


Protože každá nerovnováha v těle je jen důsledkem nerovnováhy v životě. Zaplácávání něčeho něčím. Jak s tím zaplácáváním přestanete, rovnováha se sama přirozeně vrátí.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše