JAK NAJÍT A UDRŽET STAV ROVNOVÁHY V ŽIVOTĚ?

Dnes se o tom čím dál víc mluví. Máme tohle téma na očích, kam se jenom podíváme. Ale opravdu musíme přečíst spousty knížek o osobním rozvoji, navštívit desítky kurzů a workshopů, odjet do indického ashramu nebo do Himalájí, abychom nalezli a obnovili rovnováhu v našem životě? Abychom se prostě cítili naplnění a šťastní?

Mám pro vás dobrou zprávu. Nemusíme. Samozřejmě můžeme, je to jedna cesta, ale existuje i jiné řešení.


Jak napovídají názvy mých knih, přikláním se k filosofii, že spoustu věcí máme v našich vlastních rukách.


Že můžeme za spoustu věcí, které se v našem životě dějí i nedějí. A stav rovnováhy v životě každého z nás do téhle kategorie, kterou sami můžeme přímo ovlivnit, také spadá.


Jsem člověk velmi zvídavý a v mé osobě i životě se prolínají různé na první pohled absolutně neslučitelné zájmy i směry.

Jedno životní období jsem se věnovala profesi DJky na poli elektronické hudby. Mé "pracovní prostředí" byly noční kluby a diskotéky. Hudba i zvláštní atmosféra noci mě fascinovaly i inspirovaly odjakživa. A úplně stejnou měrou mě přitahoval svět meditace, jógy, zdravého životního stylu, zdravé výživy. Nikdy jsem nevyzkoušela žádné drogy, nikdy jsem nekouřila, z alkoholu mám ráda akorát víno.


Jak proboha jde tohle dohromady?! Ptala jsem se tolikrát sama sebe a slýchávala stejné dotazy i z okolí. Cvičíš jogu a máš ráda elektronickou hudbu?! Neměla jsem žádné logické vysvětlení. Mozek tomuhle nikdy neporozumí.


Naučili jsme se příliš oddělovat černou od bílé, noc ode dne, označovat něco za dobré a něco za špatné. A pak se divíme, že v našich životech něco chybí. Chybí tam víc barev, různorodost, kterou sami dobrovolně osekáme. Vzdáme se různých zálib ve jménu něčeho "lepšího", něčeho, co nás udělá lepšími, zdravějšími, vyváženějšími.

Ale jak můžeme být vyvážení, když si zvolíme v životě jenom příliš mnoho jedné barvy, jedné strany?

Vždyť se logicky právě touhle volbou vyhodíme z rovnováhy.

Vrhneme se na zdravý životní styl a zakážeme si věci, které se podle měřítek do téhle nové podoby našeho života nehodí. Vyškrtáme činnosti, které podle určitých měřítek nepatří do kategorie "bílá", ačkoliv právě ony nám přirozeně přinášely čistou radost a nadšení do života. Vzdáme se kousků své osobnosti, protože to a protože tamto. Protože chceme dosáhnout čisté rovnováhy, středu, balancu, našeho zdravého já.


Jenže naše zdravé, vyrovnané já může být zdravé a ve svém středu jedině, když bude poskládané z různých ingrediencí, které ho svou rozmanitostí neustále vyvažují.

Trochu bílé, trochu černé. Nejde přece jíst pořád jenom salát a myslet si, že nás to udělá zdravými a šťastnými. I tu nejbáječnější a nejzdravější věc na světě, když budeme opakovat pořád dokola, prostě se nám omrzí, okouká a zprotiví. A tím pádem nás místo, aby uvedla do středu, z něj jistojistě vyhodí.


Takže ano, miluju elektronickou muziku, také skoro všechnu ostatní muziku, miluju jógu, ajurvédu, občas jinou stravu, bylinkové čaje, sklenku vína, božské cappuccino, občas zmrzlinu, kousek sýra, kousek šlehačkového dortu, občas zůstat celý den v posteli, občas vstát už za svítání a naplnit den až po okraj, občas velkoměsto, občas jenom pláž a hvězdy, občas šrumec, občas ticho, občas se ztratit někde na cestě a zapomenout na čas, občas plnit, co jsem sama sobě slíbila přesně podle plánu, občas se podívat na živý trh se second hand oblečením, občas koupit pěkné šaty v obchodě...


Život se stává živým, když ho plníme kontrasty. Protiklady se přitahují, říká se o vztazích. A platí to i v životě. Protiklady se vyvažují.

A tak, zamyslete se nad svou škálou protikladů, které ve vaší duši způsobují nadšení. Zavzpomínejte, jestli jste třeba některé z nich neopustili právě z důvodu, že jste se chtěli stát lepšími, zdravějšími, vědomějšími a jestli vám tohle opuštění naopak nezpůsobilo nějakou disharmonii v životě?


Najděte ty kousky sebe, kterých jste se z různých důvodů vzdali a zařaďte je zpátky do života. Uvidíte, že se spousta věcí vyjasní, že začnete cítit zase daleko víc radosti, víc energie i nápadů, že to prostě zase budete daleko víc vy.

I když třeba pro okolí nepochopitelní. Ale to vůbec nevadí. Vy víte, co jste, čím jste a co vás dělá šťastnými a také zdravými a to je důležité. Vy víte, kde leží váš střed a věřte mi, nemusíte pro návod, jak se k němu dostat, cestovat vůbec daleko.


Stačí si chvíli sednout, pár minut se zamyslet nad sebou.

Co jsem opustil, i když jsem pro to neměl důvod? Co mi vlastně chybí k radosti?


Zařaďte zpátky do života petrost, začněte zase tančit, tvořit, víc jásat, nebuďte na sebe tak přísní, víc se uvolněte, buďte zase víc v pohodě. Život je přece radost, je to dar. Není to nudná hodina ve škole. Bavte se. Naplňte život vším, co vy doopravdy jste.

A uvidíte, že už vůbec nikam nemusíte. Protože zase pochopíte, že štěstí naleznete jenom uvnitř sebe. A že nikdo jiný vám nedá návod, z čeho přesně se to vaše štěstí skládá. Ten návod máte vy už teď.

A tak nečekejte ani chvíli a hurá za ním! Ne do Himalájí, ale dovnitř sebe. Je tam a jen čeká, až ho vytáhnete za světlo.